INTERNATIONAL BALLET COMPETITION

Varna'
 

Laureates of the 22th International Ballet Competition

The title "22nd INTERNATIONAL BALLET COMPETITION - VARNA 2006 LAUREATE" shall be awarded, as well as the following prizes:

Group "A" - Seniors

"THE VARNA GRAND PRIX" - Gold Medal and Diploma - NOT AWARDED

WOMEN
First prize, gold medal and diploma - NOT AWARDED
Second prize, silver medal and diploma - EKATERINA BORCHENKO - BELARUS and LAUREN LOUISE CUTHBERSON - UNITED KINGDOM
Third prize, bronze medal and diploma - SEUL-KI PARK - KOREA and MARIJA KICHEVSKA - MACEDONIA

MEN
First prize, gold medal and diploma - YASSAUI MERGALIYEV – KAZAKHSTAN
Second prize, silver medal and diploma - PETR BORCHENKO - BELARUS
Third prize, bronze medal and diploma - YOUNG-DO LEE - KOREA AUBERT VANDERLINDEN - BELGIUM

Group "B" - Juniors

The title "22ndt INTERNATIONAL BALLET COMPETITION - VARNA 2006 LAUREATE" shall be awarded, as well as the following distinctions:

"SPECIAL DISTINCTION - VARNA 2006" - Diploma and Medal - IVAN VASILEV - BELARUS

GIRLS
First class distinction, medal and diploma - NOT AWARDED
Second class distinction, medal and diploma - EKATERINA OLEINIK - BELARUS
Third class distinction, medal and diploma - FEI FEI YE - CANADA, SASHA DE SOLA - USA and HYANG GEE HONG - KOREA
BOYS
First class distinction, medal and diploma - MATHIAS DINGMAN - USA
Second class distinction, medal and diploma - YOUNG-GYU CHOI - KOREA
Third class distinction, medal and diploma - KADIR OKURER - TURKEY

Additional prizes

One prize from “Nina Kiradjieva” Fund - for artistry to a talented Bulgarian dancer, who has received the highest score in the Third Round. - BORYANA PETROVA

Two prizes for promising young dancers from Group “B” - Juniors awarded by Sylvia Co., Japan - one for girls and one for boys. ELENA KARPUHINA - POLAND, KAREN AZATYAN - ARMENIA

Bounty awards
A. For performance
1. For competitors who have not received any prizes or distinctions:
- Bounty award for achievements of a ballet couple from Group "A" - Seniors and Certificates - NOT AWARDED
- Bounty award for achievements of a ballet couple from Group "B" - Juniors and Certificates - NOT AWARDED
- Bounty award for partnership and Certificate - JOEL CARENIO - CUBA
- Bounty award for the youngest competitor who participated in the third round and Certificate - NOT AWARDED
2. All competitors participated in the Second Round, but not admitted to the third round get Certificates for participation.
3. All competitors who participated in the third round of the Competition, but not granted any prizes or distinctions, get a diploma for dancer-finalist: HITOMI TAKEDA - JAPAN ALLISTER MADIN - FRANCE, AIDOS ZAKAN - KAZAKHSTAN, NIKOLA HADJITANEV - BULGARIA

B. For choreography
1. For original contemporary choreography performed at the Competition, created in the last 7 years, i.e. after July 15th, 1999:
- First Class Distinction and Certificate - "Mimosa", Min Su Kong (2006)
- Second Class Distinction and Certificate - " Monteverdi "Nici dominus" ", William Tacket (2001)
2. For original choreography on music by a Bulgarian composer, created in the last 7 years, i.e. after July 15th, 1999:
One Distinction - 500 Euro and Certificate.- NOT AWARDED

YASSAUI MERGALIEV


IVAN VASILEV


EKATERINA_BORCHENKO PETR BORCHENKO


LAEREN_CUTHBERSON


IVAN VASILEV, EKATERINA OLEINIK


YOUNG GYU CHOI


SASHA_DE_SOLA_MATHIAS_DINGMAN