Laureates of 25th International Ballet Competition

 

I. GROUP “A” – SENIORS
The title “25th INTERNATIONAL BALLET COMPETITION – VARNA  2012  LAUREATE “ :

“THE VARNA GRAND PRIX”
- Gold Medal and Diploma – Not awarded

WOMEN

One First Prize – Gold Medal and Diploma
Not awarded

Two Second Prizes – Silver Medal and Diploma
Miki Wakuta, Japan and Chae-Eun Yang, Korea

Two Third Prizes – Bronze Medal and Diploma
Christina Chochanova, Bulgaria and Aigerim Beketayeva, Kazakhstan

MEN

Two First Prizes – Gold Medal and Diploma
Brooklyn Mack,  USA , and Denis Cherevichko,  Austria

One Second Prize – Silver Medal and Diploma
Arata Miyagawa,  Japan

One Third Prize – Bronze Medal and Diploma
Not awarded

II. GROUP “B” – JUNIORS
The title “25th INTERNATIONAL BALLET COMPETITION – VARNA 2012 LAUREATE” shall be awarded, as well as the following distinctions,:

“SPECIAL DISTINCTION – VARNA 2012″
- Diploma and Medal
He Taiyu,  China

GIRLS

One First Class Distinction – Diploma and Medal
Wang Qingxin, China

One Second Class Distinction – Diploma and Medal
Not awarded

Three Third Class Distinctions – Diploma and Medal
Min Jung Kim, Korea, Nataly Bratanova, Bulgaria and Miko Fogarty, USA

BOYS

One First Class Distinction – Diploma and Medal
Zhang Chaoyi, China

One Second Class Distinction – Diploma and Medal
Not awarded

One Third Class Distinction – Diploma and Medal
Joo Won Ahn, Korea

III. ADDITIONAL PRIZES

Special prize “Emil Dimitrov” - for young talents
He Taiyu, China

One prize from the “Nina Kiradjieva” Fund – for artistry of a Bulgarian dancer, who has received the highest score in the Third Round
Christina Chochanova, Bulgaria

Two prizes for promising young dancers from Group “B” – Juniors awarded by Sylvia Co., Japan one
for girls to Kateryna Odarenko, Belarus and one for boys to Joo Won Ahn, Korea

IV. BOUNTY AWARDS
A. FOR PERFORMANCE for participants in the Third Round:
1. For competitors who have not received any prizes or distinctions:
- One Bounty Award for achievements of a ballet couple from Group ‘A” – Seniors and two Certificates Not awarded;
- One Bounty Award for achievements of a ballet couple from Group ‘B” – Juniors two Certificates Not awarded;
- One Bounty Award for partnership and Certificate to Nikola Hadjitanev, Bulgaria.
- One Bounty Award for the youngest competitor who participated in the Third Round and Certificate Katherine Eileen Higgins, Belgium, born on 14.05.1996
2. All competitors who participate in the Third Round of the Competition, but are not granted any prizes or distinctions, shall get a diploma for dancer-finalist: Aya Okumura, Holland; Tair Gatauov, Kazakhstan; Kyohei Yoshida, Japan; Ji-Seok Ha, Korea; Tae Seok Kim, Korea; Yana Shtangey , Belarus; Yoshiko Kamikusa, Canada; Kateryna Odarenko, Belarus; Katherine Eileen Higgins, Belgium; So Jung Lee, Korea; Andras Jozsef, Hungary; Can Bezirganoglu, Turkey.

B. FOR CHOREOGRAPHY
1. For original contemporary choreography performed at the Competition, created in the last 5 years, i.e. after July 15th, 2007:
- One First Class Distinction and Certificate to “Elegy in memory of Emil Dimitrov”, Qiang Zhang/Xinxin Song, 2012;
- One Second Class Distinction and Certificate to “Lullaby to my insomnia”, Galina Srebreva 2012.
2. For original choreography on music by a Bulgarian composer. The piece performed at the Competition should be choreographed in the last 5 years, i.e. after July 15th, 2007:
- One Distinction and Certificate Not awarded.

Painting of Dimitar Kirov to Yana Shtangey, Belarus

Min Jung Kim and Tae Seok Kim

Brooklyn Mack

Katherine Eileen Higgins

Ji Seok

Miki Vakuta