Laureates of 24th International Ballet Competition

Laureates of the 24th International Ballet Competition

I. GROUP “A” – SENIORS

The title “24th INTERNATIONAL BALLET COMPETITION – VARNA 2010 LAUREATE” shall be awarded, as well as the following prizes:

“THE VARNA GRAND PRIX” – Gold Medal and Diplom – NOT ALLOWED

WOMEN

One First Prize – Gold Medal and Diploma
SAE EUN PARK, KOREA
One Second Prize – Silver Medal and Diploma
SIYUAN ZHANG, CHINA
One Third Prize -Bronze Medal and Diploma – NOT ALLOWED

MEN

One First Prize – Gold Medal and Diploma
MYUNG-KUY KIM, KOREA
One Second Prize – Silver Medal and Diploma
XIAODONG MA, CHINA
One Third Prize – Bronze Medal and Diploma
AVETIK KARAPETYAN, ARMENIA

II. GROUP “B” – JUNIORS
The title “24th INTERNATIONAL BALLET COMPETITION – VARNA 2010 LAUREATE” shall be awarded, as well as the following distinctions:

“SPECIAL DISTINCTION – VARNA 2010″ – Diploma and Medal – NOT ALLOWED

GIRLS

One First Class Distinction – Diploma and Medal
JI YOUNG CHAE, KOREA
One Second Class Distinction – Diploma and Medal
HYUN HEE SIM, KOREA
One Third Class Distinction – Diploma and Medal
MARIA ELISA BARANOVA, FINLAND

BOYS

One First Class Distinction – Diploma and Medal
KI MIN KIM, KOREA
One Second Class Distinction – Diploma and Medal
SUNG WOO HAN, KOREA
One Third Class Distinction – Diploma and Medal
NOT ALLOWED

III. ADDITIONAL PRIZES

One prize from the “Nina Kiradjieva” Fund – for artistry of a Bulgarian dancer, who has received the highest score in the Third Round – NOT ALLOWED

Two prizes for promising young dancers from Group “B” – Juniors awarded by Sylvia Co., Japan – one for girls Yaoqian Shang, China and one for boys – NOT ALLOWED

IV. BOUNTY AWARDS
A. FOR PERFORMANCE for participants in the Third Round:
1. For competitors who have not received any prizes or distinctions:
- One Bounty Award for achievements of a ballet couple from Group ‘A” – Seniors – two Certificates – NOT ALLOWED;
- One Bounty Award for achievements of a ballet couple from Group ‘B” – Juniors – two Certificates – NOT ALLOWED;
- One Bounty Award for partnership – Certificate – NOT ALLOWED;
- One Bounty Award for the youngest competitor who participated in the Third Round –Certificate
Yaoqian Shang, China, born 02.04.1994

2. All competitors who participate in the Third Round of the Competition, but are not granted any prizes or distinctions, shall get a diploma for dancer-finalist – Ji Young Chae, Korea; Oleg Ivenko, Belarus; Eldar Sarsembaev, Kazakhstan; Brooklyn Mack, USA; Abudureheman Adilijiang, China

B. FOR CHOREOGRAPHY
1. For original contemporary choreography performed at the Competition, created in the last 5 years, i.e. after July 15th, 2005:
- One First Class Distinction – Certificate
“Pray” 2010 In Soo Lee, KOREA
- One Second Class Distinction – Certificate
“On the Thread” 2008 Maxime Mathieu Quiroga, FRANCE
2. For original choreography on music by a Bulgarian composer. The piece performed at the Competition should be choreographed in the last 5 years, i.e. after July 15th, 2005:
- One Distinction – Certificate
“Click” 2010-ANA PAMPULOVA, BULGARIA

On behalf of Ministry of Culture and the photographer Viktor Viktorov original photography of Marcel Marceau is awarded to BROOKLYN MACK, USA

On behalf of Ministry of Culture and doctor Madlen Engelke the canvas “Flowers for you” is awarded to JI YOUNG CHAE, KOREA

On behalf of Ministry of Culture and Svetlozar Zahariev the canvas “Saxs and…” is awarded to SAE EUN PARK, KOREA

Jury of the 24th IBC-Varna 2010