Laureates of 23th International Ballet Competition

INTERNATIONAL BALLET COMPETITION VARNA

Laureates of the 23th International Ballet Competition

23 International Ballet Compétition – Varna 2008

Group “A” – Seniors

“THE VARNA GRAND PRIX” – Gold Medal and Diploma – NOT AWARDED
WOMEN
First prize, gold medal and diploma – CRISTINA TERENTIEV – MOLDOVA
Second prize, silver medal and diploma -SEO HYE HAN – KOREA
Third prize, bronze medal and diploma – SANG EUN LEE – KOREA

MEN

First prize, gold medal and diploma – YU ZHENG – CHINA
Second prize, silver medal and diploma – YI HUANG – CHINA
Third prize, bronze medal and diploma -YUDAI FUKUOKA – JAPAN, RODRIGO ALMARALES GONSALES – CUBA

Group “B” – Juniors

The title “23 INTERNATIONAL BALLET COMPETITION – VARNA 2008 LAUREATE” shall be awarded, as well as the following distinctions:

“SPECIAL DISTINCTION – VARNA 2008″ – Diploma and Medal WHITNEY JENSEN – USA
GIRLS
First Class Distinction – Diploma and Medal FUMI KANEKO – JAPAN
Second Class Distinction – Diploma and Medal NOT AWARDED
Third Class Distinction – Diploma and Medal EUN WON LEE – KOREA
BOYS
First Class Distinction – Diploma and Medal NOT AWARDED
Second Class Distinction – Diploma and Medal OSIEL VLADIMIR GOUNEU MARTINEZ – CUBA
Third Class Distinction – Diploma and Medal XIAO DONG MA – CHINA, DMITRY ZAGREBIN – RUSSIA

Additional prizes :

• Special prize “Varna – European culture capital – 2019″CRISTINA TERENTIEV – MOLDOVA

• One prize from “Nina Kiradjieva” Fund – for artistry to a talented Bulgarian dancer, who has received the highest score in the Third Round. NOT AWARDED

• Two prizes for promising young dancers from Group “B” – Juniors awarded by Sylvia Co., Japan – one for girls and one for boys. ALEXANDRA MUKHAMEDOV – GREAT BRITAIN EMERCAN TANIS – TURKEY
• An original bronze statuette “Ballet International Award” for achievements in ballet classics, provided by Ballet International USA. WHITNEY JENSEN – USA

Bounty awards :


A. FOR PERFORMANCE
1. For competitors who have not received any prizes or distinctions:
- One Bounty Award for achievements of a ballet couple from Group ‘A” – Seniors and Certificates;
JIALING SHI – CHINA
JUNLONG HUANG – CHINA

- One Bounty Award for achievements of a ballet couple from Group “B” – Juniors and Certificates;
NOT AWARDED

- One Bounty Award for partnership and Certificate.
ALEXEI TERENTIEV – MOLDOVA

- One Bounty Award for the youngest competitor who participated in the Third Round and Certificate.
TELMO HIGINO GOMES MOREIRA – PORTUGAL
2. All competitors who participate in the Second Round, but are not admitted to the Third shall get certificates for participation.
3. All competitors who participate in the Third Round of the Competition, but are not granted any prizes or distinctions, shall get a diploma for dancer-finalist:
NA EUN KIM – KOREA
JEON IL YOON – KOREA,
DOSZHAN TABYLDY – KAZAKHSTAN
YOUN SIK KIM – KOREA
B. FOR CHOREOGRAPHY
1. For original contemporary choreography performed at the Competition, created in the last 5 years, i.e. after July 15th, 2003: – One First Class Distinction and Certificate:

RADU POKLITARUFOLKS MUSIC “Lullaby”, 2007 and PERGOLEZI “We dancing Pergolezi”, 2008
- One Second Class Distinction and Certificate:
KEIKO YAGAMI – PIETRO MASCAGNI, KARL JENKINS – “Bourbier”, 2008

2. For original choreography on music by a Bulgarian composer. The piece performed at the Competition should be choreographed in the last 5 years, i.e. after July 15th, 2003:
- One Distinction and Certificate.